ابعاد سنگ ساختمانی

دسته بندی :سنگ ساختمانی
ابعاد سنگ ساختمانی

در مقاله قبلی در مورد سنگ ساختمانی و انواع آن صحبت کردیم و گفتیم هر کدام از انواع سنگ ساختمانی بر اساس ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود میتواند در قسمت های مختلف منزل مورد استفاده قرار بگیرد. در این مقاله میخواهیم به ابعاد سنگ ساختمانی بپردازیم.

ابعاد سنگ ساختمانی معمولا بر اساس محل استفاده و بودجه تعیین می شود.

چرا سنگ ساختمانی دارای ابعاد مختلف است ؟

با توجه به آن که سنگ های ساختمانی در بخش های مختلف یک ساختمان قرار میگیرند در ابعاد مختلف نیز فراوری میشوند.

دسته بندی سنگ ساختمانی بر اساس ابعاد

سنگ های ساختمانی به طور عمده دارای اندازه های طولی، تایل، ریزبار و اسلب می باشد.

سنگ ساختمانی در ابعاد طولی

در ایران برای سنگ نمای ساختمان بیشتر از ابعاد تایل ۴۰ و ۶۰ طولی استفاده میشود. این به این معنی است که سنگ ساختمانی دارای عرض ۴۰ و ۶۰ در طول متغیر میباشد. 

علت استفاده از سنگ در ابعاد ۴۰ طولی این است که هرچه عرض سنگ افزایش یابد، وزن آن نیز افزایش میابد و جابجایی سنگ در این ابعاد راحت تر می باشد.

علت آنکه استفاده از عرض کمتر از ۴۰ خیلی مرسوم نیست آن است که زیبایی و نقش و نگار موجود بر روی سنگ در ابعاد کوچک تر قابل دیدن نیست.

از سنگ های طولی علاوه بر سنگ نما به عنوان سنگ کنار پله، دیواره حیاط و… استفاده می شود.

سنگ ساختمانی در ابعاد تایل

ابعاد سنگ ساختمانی در اندازه تایل شامل ۴۰x۴۰ , ۵۰x۵۰ , ۶۰x۶۰ , ۸۰x۸۰ می باشد.

از سنگ های تایل به عنوان سنگ کف واحد، پارکینگ و … استفاده می شود.

همچنین برای مصارف صادراتی و پاساژ ها و اماکن مجلل بجای استفاده از سنگ ساختمانی در ابعاد طولی از ابعاد تایل در اندازه های  ۴۰x۱۲۰، ۴۰x۸۰ و ۶۰x۱۲۰ استفاده می شود.

سنگ ساختمانی در ابعاد ریزبار

سنگ ساختمانی در ابعاد ریزبار دارای اندازه کوچکتر نسبت به سنگ ساختمانی در ابعاد تایل می باشد و ابعاد آن معمولا ۳۵ در ۴۰ و ۳۰ در ۴۰ و… است؛ بزرگترین مزیت آن ها قیمت پایین تر این سنگ در مقایسه با سنگ ها با سایر ابعاد است.

سنگ ساختمانی اسلب

سنگ اسلب، سنگ ساختمانی در ابعاد بزرگ ( حدود ۱.۷۰ در ۲.۷۰ ) می باشد. سنگ های اسلب دارای فراوری بروزتر و کیفیت بالاتر نسبت به ابعاد تایل است. ابعاد بزرگ سنگ اسلب باعث ایجاد نمای بهتر و دو چندان سنگ میشود. از سنگ اسلب میتوان در سنگ نمای ساختمان، هتل ها و پاساژ ها، سنگ کف و دیوار های لابی، دیوار های داخلی، سرویس بهداشتی و حمام مدرن، سنگ کف ساختمان، سنگ کابینت و کانتر آشپزخانه، فضای داخلی ساختمان، فضای پشت تلویزیون، استفاده نمود.

ابعاد سنگ ساختمانی و قیمت آن

ابعاد سنگ در قیمت آن نیز تاثیر گذار است درواقع هر چه ابعاد سنگ بزرگتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود؛ علت این موضوع را میتوان از مواردی چون نحوه ی جابجایی، نحوه ی برش سنگ و میزان دور ریز حین برش کاری دانست.

خلاصه مقاله ابعاد سنگ ساختمانی

در این مقاله در مورد ابعاد مختلف سنگ ساختمانی؛ تایل، طولی، ریزبار و اسلب صحبت کردیم و ویژگی ها و اندازه و محل استفاده هر یک از ابعاد سنگ را بیان کردیم. همچنین در مورد قیمت سنگ بر اساس ابعاد سنگ ساختمانی صحبت کردیم و دانستیم هرچه ابعاد سنگ بیشتر باشد قیمت آن نیز بالاتر می رود. در مقاله بعدی به بررسی سنگ ساختمانی مرمریت میپردازیم، همچنین میتوانید برای مطالعه بیشتر در مورد سنگ ساختمانی به مقاله سنگ ساختمانی مراجعه فرمایید.